Teriyaki udon nudle jako od šéfkuchaře do 15 minut

Uvařit si doma asijské jídlo není jen tak. Základem je vždy dobrá omáčka, jejíž příprava dá ale zabrat. Proto jsme v Živině ve spolupráci se Štěpánem Návratem, majitelem restaurace Pru58 a Café Buddha, připravili různé asijské omáčky za vás. Jídlo jako z restaurace si tak uděláte doma za pár minut a za třetinu ceny. Základem je Teriyaki omáčka. Není to nic jednoduchého, nicméně pro představu vám popíšeme, z čeho všeho jsme Teriyaki omáčku v Přerově uvařili. Použili jsme rýžové víno Mirin, sójovku Kikkoman, badyán, skořici, čerstvý zázvor, houby shitake, česnek, kombu řasu a trochu cukru. Dlouze jsme restovali, vařili a hutná Teriyaki omáčka je hotová. Má kouřovou, lehce ořechovou chuť díky pečenému sezamu a je dokonale vyvážená slanou, sladkou, pepřovou a ovocnou chutí. Díky ní si uvaříte Teriyaki udon za pár minut a chutnat budou jako z restaurace.

 

Recept na Teriyaki udon nudle do 10 minut

    • Vegan
    • Doba přípravy: 10 min 
    • TIP: Balíček na vaření Koupíte tady

 

Co potřebujete na 2 porce:

  • 400 g předvařených udon nudlí
  • Teriyaki omáčku / 1/2 skleničky pro výraznější chuť, 1/3 skleničky pro míň výraznou chuť, třeba když vaříte pro děti
  • 200 g Tofu (nebo jiný protein)
  • Zeleninu, co lednice dala (např. mrkev, pórek, červená cibule, výhonky nebo klíčky, paprika)

 

Jak na to:

1) Restujte

Na plně rozpálené pánvi na nearomatickém oleji (použijeme slunečnicový nebo řepkový) orestujte tofu (nebo jakékoliv maso: kuřecí, kachní, hovězí) tak, aby bylo orestované, ale vevnitř ještě syrové či medium. Během přidávání dalších ingrediencí se tofu dostatečně ještě provaří. Poté přidáme předvařené udon nudle a zarestujeme je. Po minutě restování začneme přidávat jednotlivou zeleninu nakrájenou na 1-2 cm kousky. Dáváme po hrsti od každé. Pórek, mrkev, červená cibule, výhonky, paprika a další zeleninu, co lednice nebo sezóna dala.

2) Přilejte Teriyaki omáčku

Ještě před omáčkou přilejeme 1dcl vody a pak teprve Teriyaki omáčku. Přidáváme cca 1/3 -1/2 skleničky dle toho, jak výraznou chuť udon nudlí požadujete. Za občasného míchání necháme nudle se zeleninou v Teriyaki omáčce povařit. Kdo je omáčkový, nandavá udon nudle dříve, případně je necháme ještě chvíli zredukovat, pokud to máte rádi mazlavější. 

3) Servírujte

Uběhlo sotva 15 minut a jde se servírovat. Teriyaki udon nudle zasypejte opraženým sezamem, nadrobno nakrájenou jarní cibulkou nebo výhonky. 

 

DSC03416-5_2