Novinky

Co místo ponožek pod stromeček? Chutné dárky letos letí

Co místo ponožek pod stromeček? Chutné dárky letos letí

Vánoce se blíží, z reproduktorů už zase zní Mariah Carey a otázka „Co komu nadělím?“ začíná být až příliš aktuální. Ufff. Jestli chcete letos své blízké či kolegy opravdu, ale opravdu překvapit, dejte jim ponožky, které se dají sníst. A než takové někdo vyrobí, dejte jim radši něco fakt dobrého. Třeba…

 

Pokud něco spojuje všechny lidi na světě, je to láska k jídlu. No vážně, znáte snad někoho, kdo by neměl rád dobré jídlo? Pokud ano, měli byste nám tohoto unikátního jednorožce ukázat a pak ho seznámit s našimi dobrotami a omáčkami na vaření!

Darovat dobré jídlo má spoustu výhod. Ušetříte si starosti s výběrem velikosti, barvy a vůbec snahou trefit se někomu do jeho specifického vkusu.

 

Jedlé dárky od Živiny: Dárky ještě nikdy nechutnaly lépe

Ať už je to vaše teta, která miluje českou klasiku, nebo kamarád, co si potrpí na asijské omáčky, s našimi skleničkami je večeře vždycky jasná. A taky snadná a rychlá. A to je dar k nezaplacení!

 

Objevte vánoční dárky Živina

 

Navíc, naše vánoční dárkové balíčky jsou pečlivě baleny v chráněné dílně do udržitelných obalů z ekologické lepenky bez laku, které jsou šetrné k přírodě. Dárky jsou v bezpečí díky pevnému 5V kartonu a lepší fixaci, takže vydrží i tu nejhrbolatější cestu od Ježíška až pod stromeček.

Proč zrovna Živina?

Protože víme, že s chutí jde všechno líp! Propojujeme špičkovou gastronomii se snadnou a rychlou přípravou jídel v pohodlí vašeho domova, abyste mohli více společných chvil trávit u stolu místo u plotny. A s našimi skleničkami se nám to daří. Sázíme u nich na autentickou chuť, přírodní suroviny a poctivou českou výrobu. Mňam!

Originální vánoční dárky od Živiny

  1. Vánoční balíčky: Mňam!
  2. Vánoční dárkové poukazy
  3. Kurzy vaření v Praze
  4. Předplatné na kombuchu nebo kimchi
  5. Originální vánoční dárky od šéfkuchařky Chili Ta

A kdo ví – možná, že díky našim skleničkám letos ani jednou neuslyšíte „Já už to potřetí jíst nebudu!“… A kdyby přeci jen, známe řešení. :)

 

Máte chuť na českou klasiku? Vařte jako babička, ale rychleji!

Máte chuť na českou klasiku? Vařte jako babička, ale rychleji!

Že se ty naše babičky občas nadřely, co? Vy už naštěstí nemusíte! Užijte si českou klasiku bez dlouhého vaření s novými omáčkami od Živiny. Ať už je to svíčková, rajská nebo kuře na paprice – všechno budete mít hotové během chvilky. Stačí jen otevřít skleničku a přidat pár surovin. Pohoda!

 

Kdo říkal, že svíčková trvá celý den?

Znáte snad větší klenot české kuchyně? Naše svíčková omáčka je moderní verzí tradiční české svíčkové omáčky bez použití živočišných surovin. Obsahuje pečenou zeleninu jako mrkev, cibuli, petržel a celer, směs koření a lahůdkové droždí, které ji dodává bohatou umami chuť. Mňam.

Omáčku stačí zředit ideálně smetanou a vychutnat si tak lahodný a rychlý oběd či večeři. Hodí se k houskovým knedlíkům, těstovinám, pečené zelenině nebo jako základ pro veganské guláše.

 

Babička by žasla, jak rychle máte tu rajskou hotovou

Česká klasika, která nikdy nezklame. Sladká, jemná a lahodná rajská omáčka v rostlinné verzi, kterou ocení milovníci tradiční kuchyně. Je vyrobena z kvalitních českých rajčat, čerstvých ingrediencí a směsi koření. Díky tomu má autentickou sladkokyselou chuť.

Omáčku stačí zředit vývarem nebo vodou a vychutnat si tak lahodný a rychlý oběd či večeři. Použijte ji jako základ k těstovinám, knedlíkům nebo lasagním.

 

Omáčka na paprice – super i pro děti

Paprika, rajčata, cibule a lahůdkové droždí – naše omáčka na paprice je miláčkem celé rodiny. Stačí zředit smetanou a za pár minut máte hotovo. A co je nejlepší? Chutná i dětem! Omáčka se skvěle hodí k těstovinám, rýži, čerstvé zelenině nebo jako základ pro veganské rizoto.

Na českou klasiku stačí sklenička

Nedá se nic dělat, jsme národ omáčkový. Když máte chuť na českou klasiku, sáhněte po našich skleničkách. Ušetří vám čas a dají vám víc prostoru na to, co je opravdu důležité – strávit více času s těmi, které máte rádi. <3

 

S láskou Živina

Kombucha: Co to je a Proč ji pít?

Kombucha: Co to je a Proč ji pít?

2_3Vše, co musíte vědět o kombuche 

Kombucha – to je slovo, které se v Česku skloňuje stále častěji. Možná jste ji už ochutnali, možná jste o ní jen slyšeli a možná se ji brzy chystáte vyzkoušet. Ať už je to jakkoli, tento článek vám poskytne všechny praktické informace o tom, proč by kombucha měla mít své jisté místo ve vaší ledničce. Od její historie, přes výrobu až po často kladené otázky, právě tady zjistíte vše, co byste rádi věděli o tomto oblíbeném fermentovaném nápoji.
 

Historie kombuchy v kostce

Kombucha je fermentovaný nápoj, který se vyrábí z čajového nálevu za pomoci symbiotické kolonie kvasinek a bakterií. Tento proces fermentace přeměňuje cukr na kyseliny, enzymy a probiotika, což kombuche dodává její charakteristickou chuť a zdraví prospěšné vlastnosti.

 

Tento nápoj má údajně své kořeny v Číně a je starý více než 2000 let. První záznam o užívání kombuchy je z roku 221 př. n. l. v dynastii Tsin. Během staletí se pak tento „čaj nesmrtelnosti“ pomalu šířil po celém světě díky starým obchodním cestám.

 

Jak vzniká naše Kombucha?

Kombucha začíná přípravou kvalitního zeleného nebo černého čaje. Tento čaj je smíchán s cukrem, který slouží jako výživa pro symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek (SCOBY – Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeasts).

 

Tato kultura bakterií a kvasinek spustí několikatýdenní fermentační proces, během kterého cukry přeměňuje na organické kyseliny, enzymy a probiotika. Při kvašení také vytváří celulózový škraloup, který připomíná houbu – právě tu si v souvislosti s kombuchou každý hned vybaví.

 

Tento celulózový škraloup slouží mikroorganismům ke stabilizaci vnitřního prostředí a částečnému omezení přístupu vzduchu.

1_3 

Kvasnými procesy pak vzniká v nápoji řada organických kyselin – jablečná, mléčná, octová, glukonová nebo glukonorová. Výsledkem je lehce perlivý a osvěžující nápoj plný probiotik a dalších zdraví prospěšných látek.

Kombuchu jedině bez pasterizace!

Naše Kombucha není – na rozdíl od jiných – pasterovaná, aby nepřišla o své prospěšné probiotické kultury. Díky své speciálně vyšlechtěné mikrobiální kultuře a vyladěné receptuře nemá navíc ani nepříjemnou octovou pachuť.

Pasterizace by zničila prospěšné mikroorganismy, což by znamenalo ztrátu mnoha zdravotních benefitů.

 

Proč ji stáčíme do plechovek a ne do skla?

Plechovky nabízejí mnohem lepší ochranu před světlem a vzduchem než sklo, což je klíčové pro zachování té nejlepší kvality naší nepasterizované Kombuchy. Jen tak se k vám dostane nápoj s maximálními zdravotními benefity a tou nejlepší chutí.

 5_1

Hliníkové plechovky procházejí úpravou, aby byly vhodné pro uchování tohoto citlivého nápoje. Do každé plechovky se aplikuje tenká vrstva speciálního laku, která se vytvrdí v peci. Tato úprava chrání nápoj před kontaktem s hliníkem a nijak neovlivňuje chuť ani kvalitu Kombuchy.

 

Hliníkové plechovky jsou také vysoce efektivní z hlediska recyklace, což přináší výrazné úspory energie. Plechovky lze na rozdíl od skla recyklovat nekonečněkrát bez ztráty kvality materiálu. Díky tomu se jedná o nejrecyklovanější nápojový obal na světě.

 

Navíc jsou lehké a nerozbitné a díky tomu nám i vám zajišťují méně starostí s transportem.

 

A co ten cukr?

Naše Kombucha není sladká jako běžné limonády. Cukr totiž není do nápoje přidáván jako ochucovadlo, ale jako nutný zdroj výživy pro bakteriální složku produktu. Naopak má přirozeně kyselou chuť s jemnou perlivostí.

 

Nepasterovanou Kombuchu skladujte vždy v ledničce

Naši Kombuchu je nutné skladovat v lednici, kde vydrží až 4 měsíce. Ptáte se proč? Protože je právě nepasterovaná a zabráníte tak pokračování procesu fermentace v plechovce.

Blogová fotka 

Rizika domácí výroby

Domácí výroba kombuchy může být za určitých podmínek riziková. U některých konzumentů se objevily alergické reakce, nevolnosti, záněty svalů, překyselení krve a jaterní problémy. Většinou šlo právě o domácí výrobu, kdy mohl být nápoj kontaminován nežádoucími mikroorganismy. Riziko může představovat i nádoba, ve které se kombucha připravuje.

 

Pití kombuchy v těhotenství nebo při kojení

Pití kombuchy během těhotenství a kojení může být riskantní kvůli obsahu alkoholu (0,5–1,2%) a kofeinu, proto je vždy lepší poradit se se svým lékařem.

6_1 

Pití kombuchy při řízení

Před nebo při řízení doporučujeme dodržovat jistou míru. Jedna plechovka Kombuchy denně nepředstavuje pro řidiče žádné riziko. Více bychom vám stejně nedoporučili vypít kvůli její kyselé povaze​​.


PS: Naše Kombucha je samozřejmě vyrobená v České republice, takže můžete mít jistotu, že vždy dostáváte 100% čerstvý a kvalitní produkt.

Kuba – ječné kroupy s houbami

Kuba – ječné kroupy s houbami

Kuba – ječné kroupy s houbami je tradiční české jídlo, které se často podává během vánočních svátků, ale jeho výtečná chuť a sytost ho předurčují k tomu, aby se stal oblíbeným pokrmem po celý rok. Tento recept kombinuje jednoduché a zdravé suroviny, jako jsou ječné kroupy a houby, které dohromady vytvářejí lahodný a výživný pokrm. Pojďme se společně podívat, jak si můžete tuto klasiku snadno připravit doma a vychutnat si kousek české tradice na talíři!

Suroviny:

  • 500 g ječných krup
  • 1 l zeleninového vývaru
  • 2 cibule šalotky
  • 6 stroužků česneku
  • 1-2 lžičky shiitake pesta Živina
  • 300 g shiitake hub nebo hnědých žampionů
  • 1 hrst majoránky nebo hladkolisté petržele
  • 3 lžičky piniových oříšků
  • sůl, čerstvě mletý pepř
  • olivový olej

Postup:

  1. Kroupy řádně properte ve studené vodě, zalijte vývarem, osolte a vařte, dokud kroupy nezměknou (30–45 minut).
  2. V pánvi rozehřejte olivový olej, přidejte nasekanou cibuli a až se osmaží dozlatova, přidejte pokrájený česnek, který restujte už jen chvilku.
  3. Poté na pánev přihoďte nakrájené houby, sůl, pepř a společně smažte 10-15 minut.
  4. Do uvařených krup dobře rozmíchejte shiitake pesto, případně kroupy dosolte.
  5. Pokud zvolíte na dochucení majoránku, vmíchejte ji ještě do krup, petržel můžete použít až na dozdobení.
  6. Kroupy nandejte na talíř, na ně navrstvěte osmažené houby a pokud máte rádi piniové oříšky, přidejte si je tam také.

 Autorem tohoto receptu je @vintagekitchen.cz (Pavla Janečková Hájková)

Mňam!

Dip z kukuřice a fazolí

Dip z kukuřice a fazolí

Připravte si osvěžující dip z kukuřice a fazolí, který jistě zaujme každého. S jednoduchými kroky a chutnými ingrediencemi se stane hitem každého setkání.

1-salsa

SUROVINY : 

  • 250 g mražené kukuřice 
  • 240 g bílých máslových fazolí 
  • 1 ks limetkové šťávy 
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje/ avokádového oleje 
  • 70 g studené vody
  • 3 g česneku 
  • 1 polévková lžíce citrónové šťávy
  • 100 g cibule 
  • 1 čajová lžička cukru 
  • Sůl dle chuti
  • Pepř dle chuti 

Na dokončení : 

  • 100 g salsa dipu ŽIVINA
  • 35 g pražených dýňových semínek 
  • 50 g opražené kukuřice 
  • 0,5 – 1 ks červené chilli papričky 
  • 1/2  ks limetky 
  • Hrst nasekaného koriandru 
  • Tortilla chipsy 

Doba přípravy 55 - 60 minut

POSTUP : 

Cibulku si nasekáme najemno a na mírném ohni společně s olejem pomalu restujeme. Jakmile začne cibulka jemně zlátnout, přidáme 250 g rozmražené kukuřice a restujeme do jemné zlatavé barvy. V tuto chvíli přidáme cukr i sůl a ještě chvíli společně restujeme. Dáme stranou a ve stejné pánvi si opražíme zbytek kukuřice na ozdobu na dokončení. 

Do výkonného mixéru vložíme sterilované bílé fazole, vychladlou kukuřici, vodu, limetkovou šťávu, citrónovou šťávu, česnek a rozmixujeme na hladkou směs. Nyní si trochu pohrajeme s chutí a doladíme ji solí, pepřem, popřípadě citrónovou / limetkovou šťávou. Přendáme do uzavíratelné nádoby a vložíme alespoň na 30 minut do lednice, aby se veškeré chutě spojily. Mezitím si na mírném ohni opražíme dýňová semínka, která poté nasekáme na větší kusy. Nakrájíme si chilli papričku, nasekáme koriandr a po 30 minutách můžeme servírovat. 

Dip dáme na talíř nebo do misky, ozdobíme salsou od ŽIVINY, posypeme chilli papričkou, koriandrem, dýňovými semínky a opraženou kukuřicí. Ozdobíme limetkou a můžeme podávat s tortilla chipsy. Mňam!

2-salsa

Autorem tohoto receptu je @bohokristyna.

 

Tikka Masala s tofu

Tikka Masala s tofu

Naše Tikka Masala je kari omáčka, která se nejčastěji připravuje s jogurtem nebo smetanou. Tato omáčka je známá svou výraznou, bohatou a kořeněnou chutí, tak trochu připomínající guláš. Hlavní složkou Tikka Masaly jsou rajčata, zelenina a spousta koření – primárně garam masala. Tento recept s tofu si pro vás připravil náš šéfkuchař Ondřej Dufek.

tikka2_1

Servírování (2-3 porce) :

Marináda :

  • 200 g tofu
  • 2 stroužky česneku
  • 1 cm zázvoru
  • 2 lžíce jogurtu
  • Špetka soli
  • Garam masala

 

 tikka1

Tikka Masala s tofu postup :

  1. Nejprve si připravíme marinádu. Do misky nakrájíme tofu na kostky, přidáme nastrouhaný česnek, zázvor, koření a jogurt. Necháme okolo 1h v lednici.
  2. Následuje rýže. Vaříme v rýžovaru v poměru 1:1 rýže: voda. To znamená na jeden hrnek rýže jeden hrnek vody. Nejprve rýži v misce pečlivě v omyjeme (do té doby, dokavaď voda nebude čirá). Scedíme, dáme do nádoby rýžovaru a zalijeme vodou.
  3. Než se nám uvaří rýže, uděláme omáčku s tofu.
  4. Na pánvi rozehřejeme ghí a přidáme tofu. To pečlivě orestujeme dozlatova (bude mít tendenci se připalovat – pozor).
  5. Poté přidáme Tikka masala omáčku, povaříme a přidáme kečup a smetanu.
  6. Vaříme 5 minut a máme téměř hotovo. Dochutíme dle libosti a ozdobíme nasekaným koriandrem.

Mňam!



„Netradiční vánoční polévka“ - Shiitake ramen

„Netradiční vánoční polévka“ - Shiitake ramen

Polévka je grunt! Připravíme si „netradiční vánoční polévku“ a tou je Shiitake ramen, který vás dostane svou bohatou a sytou chutí a charakteristickou vůní. 

ramen

Ingredience pro 4 osoby:

Krok 1 - Vaření „netradiční polévky“:

  1. Nakrájejte zeleninu (mrkev, cibule, řapíkatý celer) na vývar a dejte ji vařit ve 2 litrech vody.
  2. Pro komponenty do ramenu blanšírujte mrkev (1 minuta) a fazolky (30 sekund).
  3. Nakrájejte tofu na kostičky o velikosti cca 1,5 cm.
  4. Vařte pšeničné nudle do měkka (7-10 minut) a zchlaďte, aby se neslepily.
  5. Uvařte vajíčka na hniličko – asi 6 minut a 30 sekund pro tekutý žloutek.

Krok 2 - Dochucení:

  1. Přeceďte vývar a vmíchejte do 2 litrů dvě balení Shiitake pesta a 100 ml Sójovky.
  2. Pro ozvláštnění přidejte malinko sezamového oleje a rýžového octa (pozor, ocet je velmi silný, přidávejte postupně).

Krok 3 - Servírování:

  1. Na talíře rozprostřete nudle, tofu, mrkev, fazolky, kimchi a vejce.
  2. Zalijte vývarem a posypte jarní cibulkou.

Teď už se jen stačí posadit ke stolu, připít si naší Kombuchou a vychutnat si tuto nevšední polévku. Mňam! ♥️

Bramborový salát s řízkem tak trochu jinak

Bramborový salát s řízkem tak trochu jinak

Super recept na bramborový salát s řízkem tak trochu jinak – jedním kaprovým a druhým z tofu. My si dáme určitě oba!

toffu

 

Ingredience:

• brambory (salátového typu A)

• zelenina (okurky nakládačky, mrkev, cibule, celer)

• rostlinná majonéza

• kapří filet nebo Tofu od Živiny

• mouka, strouhanka a vejce

• lák z okurek, hořčice, sůl a pepř  

 

Postup:

1. Obalujeme: Jednou rukou obalujte v mouce a strouhance a tou druhou ve vejci, aby se z vám z toho všeho nestal obří žmolek.

2. Uvaříme brambory: Brambory dobře omyjte, oškrabte  a uvařte. Poté je nechte vychladnout a nakrájejte na menší kousky.

3. Příprava zeleniny: Zbytek zeleniny nechte syrový a nakrájejte na malé kostičky. Zelenina změkne v salátu a bude křupavější.

4. Salát: V misce smíchejte brambory, zeleninu, lák z okurek, hořčici, dochutíme solí a pepřem. Přidáme rostlinnou majonézu dle chuti pro požadovanou konzistenci.

5. Smažení řízků: Při smažení rybího i tofu řízku sledujte, jestli se strouhanka nafoukne, což je indikátor dokonalého osmažení.  

 

Nyní si můžete vychutnat lahodný bramborový salát s kapřím nebo tofu řízkem.

Dobrou chuť! 🥔🐟🌱

Květák, jak ho neznáte

Květák, jak ho neznáte

Jednoduchý a chutný způsob, jak připravit květák. Tato křupavá pochoutka s čipotlovou omáčkou a jogurtem se stane oblíbenou volbou nejen pro vegetariány, ale i pro všechny milovníky dobrého jídla. Připravte se na explozi chutí a vůní přírodních ingrediencí spojených v jednom dokonalém pokrmu!

květááák 

 

Ingredience:

  • 1 květák
  • 2 lžičky čipotlové omáčky
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1/2 stroužku česneku (nasekaného)
  • 1 šalotka (nasekaná)
  • 1 paprika (nasekaná)
  • Čerstvá petrželová nať (nasekaná)
  • Olivový olej
  • Slunečnicová semínka nebo jiné oříšky podle chuti
  • Jogurt (na podávání)
  • Tahini 
  • Sůl a pepř podle chuti

2 

 

Postup:

Příprava květáku:

  • Odstraňte listy a květák omyjte pod tekoucí vodou.
  • Povařte květák v osolené vodě asi 5 minut, dokud nezměkne. Poté ho vytáhněte z vody a nechte okapat.

Příprava marinády:

Příprava květáku na pečení:

  • Květák osušte a potřete připravenou marinádou, zajistěte, aby byl celý květák dobře potažen marinádou.
  • Pečte květák v předehřáté troubě na 170 stupňů Celsia asi 40 minut, dokud nezíská křupavou a zlatohnědou kůrku.

Příprava směsi:

  • Na pánvi rozehřejte trochu olivového oleje.
  • Přidejte nasekaný česnek, šalotku, papriku a orestujte do měkka.
  • Přidejte slunečnicová semínka nebo jiné oříšky a promíchejte dozlatova.
  • Nakonec přidejte čerstvě nasekanou petrželovou nať a krátce restujte, aby se aroma uvolnilo.

Servírování:

  • Na talíři nejprve vytvořte základ jogurtem.
  • Položte pečený květák na jogurt.
  • Posypte orestovanou směsí.
  • Pokapejte všechen pokrm tahini .
  • Dochutíme solí a pepřem podle chuti.

 květ

 

Tento recept na křupavý květák s čipotlovou omáčkou a jogurtem je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí vyzkoušet nový způsob přípravy květáku. Jednoduchost přípravy se snoubí s bohatou chutí, čímž vytváří skvělý pokrm vhodný jak na každodenní večeři, tak i na oslavu s přáteli. Nechte se unést směsí vůní a chutí a pusťte se do vaření tohoto lahodného pokrmu! Mňam!

4 tipy na zdravé a chutné svačiny pro školáky

4 tipy na zdravé a chutné svačiny pro školáky

Nevíte, co připravit svým dětem k jídlu do školních lavic? Připravili jsme pro vás tipy na zdravé svačiny, které budou vašemu školákovi chutnat, jsou zdravé a dokonce mu pomůžou s učením. 

uvod 

 

Pomazánka z červené čočky

Jako zdravou a chutnou svačinu můžete připravit pomazánku z červené čočky. Doporučujeme použít kvalitní celozrnný nebo kváskový chléb a k němu tuto pomazánku. Tato svačina je nejen lahodná, ale také zdravá a lehce stravitelná, takže dítě nebude unavené. Pro zvýšení atraktivity pro děti můžete přidat zeleninu nakrájenou na menší kousky a dát ji do krabičky. Jiné děti zase preferují zeleninu přímo na pečivu, takže můžete experimentovat.

 

Ingredience:

  • 40 g červené čočky
  • lžíce olivového oleje
  • 10 g mrkve
  • 10 g cibule
  • česnek, sůl, citronová šťáva   

Postup:

  • Na oleji orestujte na kostičky nakrájenou cibuli, utřený česnek a nahrubo nastrouhanou mrkev.
  • Přidejte propláchnutou červenou čočku a restujte cca 5 minut.
  • Vše zalijte 100 ml horké vody a společně vařte přibližně 20 minut, dokud se voda nevyvaří.
  • Nechte zchladnout.
  • Pak dochuťte solí, česnekem a citronovou šťávou.
  • Stačí namazat a je hotovo!

engin-akyurt-szIFVLRH-4s-unsplash

 

Zapečený toast s Tahinádou

Pokud má váš školák rád sladké, můžete mu připravit sladkou a přitom zdravou svačinku. Namísto nezdravých sladkostí můžete použít sezamový krém z tahini pasty, který je bohatý na vlákninu a chutná jako krémová čokoláda. Je vhodný na chleba nebo k dochucení kaše.

 

JV9_2919

 

Fenyklový salát s pomerančem ve sklenici

Další možností je čerstvý salát připravený do sklenice. Salát s fenyklem a pomerančem je svěží a výživný, obsahuje vitamín C a podporuje trávení. Můžete ho doplnit o sacharidy ve formě nudlí nebo rýže.

 

Ingredience:

  • fenykl
  • ledový salát
  • pomeranč
  • olivový olej
  • sůl a pepř
  • ocet balsamico
  • šťáva z 1 pomeranče

Postup:

  • Fenykl a ledový salát omyjte a pokrájejte na drobné nudličky.
  • Do salátu přidejte oloupaný pomeranč nakrájený na kostičky.
  • Dále si vyrobte zálivku – 4 lžíce pomerančové šťávy, 2 lžíce olivového oleje a sůl vyšlehejte a zálivku smíchejte se salátem.
  • Můžete dochutit petrželovou natí a octem balsamico.
  • Salát dejte do skleněné či plastové uzavíratelné sklenice.
  • Nezapomeňte přibalit vidličku.

kafilat-iyiola-B4J5mC2-Des-unsplash

 

Kimchi pizza

Téměř každé dítě miluje pizzu. Zkuste jim připravit zdravější verzi pizzy s kimchi, kterou je ale třeba připravit den předem. Kimchi je bohaté na vlákninu, vitamíny, esenciální aminokyseliny a minerální látky. Je vhodné ověřit, zda děti mají rády fermentovanou zeleninu.

 

Ingredience:

  • Polohrubá pšeničná mouka
  • Cukr
  • Droždí
  • Olivový olej
  • Sůl
  • Sezamový olej
  • Kimchi od Živiny
  • Houby dle vlastní chuti
  • Tofu
  • Brokolice

Postup:

  • Nejdříve si připravte těsto.
  • Smíchejte droždí s vlažnou vodou a cukrem a nechte kvásek vzejít.
  • Poté smíchejte kvásek s moukou, olivovým olejem a vodou a vytvořte těsto.
  • Nechte ho kynout, dokud nezdvojnásobí objem.
  • Vyválejte těsto na plech, potřete sezamovým olejem a přidejte nakrájené kimchi, tofu, houby a brokolici.
  • Pečte do zlatova.

IMG_0276

 

Těmito recepty můžete vašim dětem připravit zdravé a chutné svačiny do školy, které jim pomohou s energií a učením. Mňam!